22 лютого об 11:00 на Першому каналі Суспільного Мовлення відбудеться телепрем’єра документального фільму "На захід від сходу" — історії про місто, яке пройшло крізь війну, втрати та боротьбу, але не втратило себе.
Фільм розповідає про Краматорськ та людей, які змінювали його і змінювалися разом із ним. Через призму історії 16-річного Степана Чубенка, вбитого у 2014 році терористами за українські погляди, автори показують шлях міста від радянського минулого до усвідомленого майбутнього.
"Смерть Степана змінила Краматорськ, — каже Алла Садовник, журналістка Суспільного, яка стала героїнею фільму. — Це місто стало для мене відкриттям. І тепер я хочу, щоб воно мало значення навіть для тих, хто ніколи там не був".
Розповідь ведеться через голоси місцевих жителів — рідних, друзів, волонтерів, громадських активістів — і подається глядачам через усвідомлення журналістки, яка вперше потрапила на Донеччину уже після повномасштабного вторгнення. Сталіна Чубенко, мати Степана, ділиться спогадами про сина, який ще у 16 років визначився зі своєю позицією:
"Вони всіляко доводили, що Краматорськ — це Україна. І на проукраїнські мітинги ходили, і організовували. В окупованому місті він збирається йти, і ми кажемо: це небезпечно. Він каже: “Кого я повинен боятися? Це моя українська земля. Я хочу — у цьому ходжу”".
Краматорськ, про який розповідає фільм, — це не лише місто втрат, а й місце, де люди продовжують жити, любити й творити.
"Ти дивишся і думаєш: Боже, яке хороше місто, — каже Тетяна Лягуш, місцева мешканка. — Ми так добре жили. Ну, це слово “жили”, розумієте? Не існували, а жили. Молодь — хто працював — заробляла. Купували самі собі квартири, авто, їздили на відпочинок… І оце все зруйнувалося в один якийсь момент".
Попри наближення фронту, багато хто залишається у Краматорську. Більшість — тому, що вірять — українське місто вистоїть.
"Краматорськ у режимі очікування, — каже журналіст і пастор Олексій Ладика, — що з ним буде взагалі".
Сам Олексій вирішив не просто чекати, коли стрічку ще монтували, він став до лав Збройних сил України.
Але є те, що точно лишається незмінним – пам’ять. Історія Степана Чубенка живе в його рідному місті, а його боротьба триває.
"Я вірю у життя після життя, — говорить Сталіна Чубенко. — Буває, що люди підходять і кажуть: “Приснився Степан, сказав, що треба познайомитися з його мамою...” Тільки ти не можеш побачити його фізично, його голос почути".
"На захід від сходу" — це історія про силу духу, незламність і надію, про український Краматорськ — такий, яким він був, став, яким зможе вистояти. Не пропустіть 22 січня об 11:00 на Першому каналі Суспільного Мовлення.
Над проєктом "На захід від сходу" працювали:
режисер — Владислав Васильченко;
авторки сценарію — Інна Білецька, Алла Садовник;
операторка-постановниця — Світлана Коваль;
композитор, режисер монтажу — Олександр Стратонов;
журналістки — Ганна Калаур, Наталія Стратонова;
оператор — Микола Замковой;
продюсерка — Ольга Татаренко.
-- Суспільне Новини — це надійне джерело верифікованих новин від команди Суспільного. Суспільне Новини традиційно очолює списки найякісніших українських медіа за довірою та дотриманням журналістських стандартів. Завдяки найбільш розгалуженій кореспондентській мережі Суспільне Новини постійно інформують про перебіг подій на лінії фронту, створюють матеріали з місця подій по всій країні та розповідають про життя громад. Дають контекст подій, пояснюють складні питання і проводять журналістські розслідування. Суспільне Новини представлені на всіх доступних для аудиторії платформах: телебаченні, радіо, сайті, в ютубі, у соціальних мережах (Instagram, Facebook, X) і месенджерах (WhatsApp, Telegram, Viber).
|