У четвер, 22 серпня, Суспільне Мовлення провело допрем’єрний показ документальної стрічки "Будапешт. Бомба під Незалежність"* власного виробництва. Кінопоказ пройшов у рамках заходів до 33 річниці Незалежності України. Презентація проєкту відбулася в Києві за участі творчої команди, спікерів стрічки та гостей у приміщенні "Артпричалу".
Автор та оповідач фільму "Будапешт. Бомба під Незалежність" журналіст і публіцист Юрій Макаров перед показом представив творчу команду та розповів про те, як працювали над зйомками фільму, що проходили в Україні, США й Угорщині.
"Мені пощастило бути в складі абсолютно фантастичного товариства, — зазначив Юрій Макаров, — це Суспільне, щодо якого 17 років тому ми навіть у найсміливіших мріях не розраховували на такий результат — що зможемо піднімати такі проєкти фактично в індустріальному режимі".
Після перегляду гості й творці фільму поділилися враженнями. Народна депутатка Інна Совсун сказала, що її першою думкою було: "Я хочу, щоб це показували у школах і університетах, щоб молодше покоління розуміло, як ми опинилися там, де ми є… Для того, щоб ми вивчили уроки історії, їх треба вчити, їх треба бачити не сухим текстом, а бачити, як реально розгорталися події. Бачити людей, які залучалися, розуміти послідовність подій та як Україна вписувалася в міжнародний контекст у той момент, — зазначила Інна Совсун. — Це треба знати значно детальніше, ніж ми вчимо на уроках історії, де в підручнику цьому питанню присвячено два абзаци".
Депутатка Київради та дружина пʼятого президента України Марина Порошенко зазначила про важливість таких проєктів.
"Перше враження — це занурення і реалістичність тих подій, які відбувалися в той час. Суспільство має час від часу повертатися до тих реалій, які відбувалися у 90-х після набуття незалежності, — розповіла Марина Порошенко після перегляду. — Сьогодні важливо робити такі підсумки нашої 30-річної історії для того, щоб на майбутнє зробити правильні висновки і правильні кроки у забезпеченні нашої незалежності на майбутнє".
За словами голови наглядової ради Суспільного Світлани Остапи, Будапештський меморандум — це сторінка історії України, яка не була достатньо досліджена.
"Це водночас історичний і сучасний фільм. Багато разів нашу історію намагалися переписати, і Україна в очах світу виглядає такою, якою її показувала росія. Тому наше завдання показувати Україну такою, якою вона була насправді, не переписану, а справжню історію", — наголосила Світлана Остапа.
Режисер документального проєкту Роман Синчук розповів, чому взявся за зйомки цього проєкту.
"Це дуже цікава тема, яка мене цікавила, мабуть, з дитинства. Я навіть служив у ракетних військах. Ніколи не думав, що мені доведеться про це знімати кіно. Під час зйомок знайшли багато цікавого, найбільше, що відкрилося — це закулісні моменти, про які розповіли наші експерти. Багатьом відомі загальні речі, але чому так склалося — інтриги та залаштунки — це було невідомо", — розповів Роман Синчук.
Креативна продюсерка Олеся Моргунець-Ісаєнко поділилася, як їй працювалося над проєктом.
"Ми працювали з Романом Синчуком над двома серіями проєкту “Остання війна” як режисери, де познайомилися з Юрієм Макаровим. Оскільки ми з Романом добре знаємося на хроніці й працюємо з хронікальним матеріалом дуже давно, то так ми прийшли до цього фільму", — згадує Олеся Моргунець-Ісаєнко.
За словами продюсера стрічки Володимира Ладижця, проєкт вдалося реалізувати — від зародження ідеї і до реалізації — трохи більше, ніж за пів року.
"Розуміючи свою історію і проаналізувавши роботу над цим фільмом, ми розуміємо, що важливо зараз в цей час підіймати тему Будапештського меморандуму, щоб історія, яка сталася з Україною з тих чи інших причин, не повторювалася ніколи, — зазначив Володимир Ладижець. — Моя мета як продюсера, щоб цей фільм побачили якнайбільше людей у світі, бо це позиція, де Україна — не жертва, де Україна — сильна держава, яка першою виступила за те, щоб світ став без ядерної зброї".
"Будапешт. Бомба під Незалежність" розкриває перед глядачем докладну історію обставин підписання документа між Україною, Росією, Великою Британією та США, яким Україна приєдналася до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Кінострічка переосмислює цю подію, її вплив на сьогодення та історію України, розкриваючи маловідомі факти, які дають новий погляд на події й персоналії минулого, що вплинули на подальше становлення і стійкість української державності.
Фільм вироблено двома мовами — українською та англійською.
Дивіться документальний проєкт "Будапешт. Бомба під Незалежність" на сайті Суспільне Культура.
Творча команда
Автор та оповідач: Юрій Макаров
Режисер: Роман Синчук
Креативна продюсерка: Олеся Моргунець-Ісаєнко
Оператор-постановник: Олег Авілов
Режисер анімації: Ольга Гаврилова
Виконавчий продюсер: Олександр Опанасюк
Продюсер: Володимир Ладижець
-- Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс "Бробакс", навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
* Документальний фільм створено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю Суспільного Мовлення і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.
|