9 серпня відзначається Міжнародний день корінних народів світу*. Суспільне Мовлення поважає права кожного та сприяє збереженню традицій і культур.
Саме тому департамент з питань розмаїття, інклюзії та рівних можливостей створив просвітницький проєкт "Мій Крим". Історії представників трьох корінних народів України — киримли, кримчаків та караїмів — показують, як росіяни упродовж років нівелювали одну зі складових української ідентичності — мультикультурність.
Читайте також: "Кримське питання" на Суспільному — спецвипуск до Міжнародного дня корінних народів світу
Разом із героями фільму глядач пройде складний шлях їхніх родин роками забуття та геноциду, відчує відважний дух спротиву, який допомагає корінним народам відроджувати свою культуру, зберігати традиції та віднаходити своє місце у світі. Дивіться на ютуб-каналі Першого.
Над проєктом працювали:
авторка та режисерка фільму — Олена Кривенко,
редакторка — Надія Стадницька,
оператор-постановник — Юнус Сейтаблаєв,
оператори — Євген Шевченко, Тарас Патлякевич, Сергій Карапищенко,
режисерка монтажу — Олена Мамай,
звукорежисери — Сергій Петренко, Андрій Герасименко,
колористка — Поліна Чечкова,
літературна редакторка — Оксана Мигаліско,
дизайнери — Ганна Красножон, Сергій Кривошея, Юрій Мордвінов, Микита Ласточкін,
адміністраторка — Катерина Опанасенко,
водій — Олександр Глібко,
керівниця та продюсерка фільму — Анастасія Гудима.
Яка різниця між корінними народами та національними меншинами, як мистецтво може допомогти в збереженні культури корінних народів України та як познайомитися з кримськотатарською культурою через мистецтво — читайте на Суспільне Культура.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс "Бробакс", навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатеку — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
* Із 1995 року 9 серпня відзначають Міжнародний день корінних народів світу. За даними ЮНЕСКО, станом на 2021 рік у 90 країнах світу проживає близько 370 мільйонів представників корінних народів, які спілкуються на більш як 5000 етнічних мов та дотримуються своїх культурних традицій. В Україні визнані законодавчо три корінних народи — киримли (кримські татари), караїми та кримчаки.
Киримли, кримці (кримські татари) — корінний народ України тюркського походження, що сформувався на Кримському півострові та у степовій Україні. Сповідують іслам. Пережили три окупації. Вперше — 1783 року, коли кримський ханат анексувала російська імперія. Вдруге — депортація 1944 року, яку влаштувала радянська влада. Тоді за різними підрахунками загинуло від третини до майже половини кримськотатарського населення Криму. На початку доби незалежності України кримці повернулися додому, але змушені були знову його залишити внаслідок анексії Криму у 2014 році.
Караїми — етнонім, самоназва — карай. Корінний етнос Криму, що мешкає також на Галичині, Волині й Поділлі, у Литві та Польщі. Внаслідок примусової асиміляції етнос та караїмська мова поступово зникають. Переписи населення 1959, 1989, 2001 років демонструють неухильне зменшення кількості караїмів. На відміну від кримських татар, караїми не були знищені та масово депортовані з Криму у 40-х роках XX століття. У них є своя мова, свята, національний танець і кухня — відомі караїмські пироги. Караїми сповідують юдаїзм. Молитовний будинок караїмів, кенаса, є в Сімферополі. Будівля Будинку Актора у Києві також була кенасою. У місті Галич є Музей караїмської історії та культури. Доля музею в Мелітополі — невідома.
Кримчахлар або кримчаки — самоназва одного з трьох корінних і водночас одного з малодосліджених народів Криму. Під час Другої світової війни було знищено 80 % кримчаків через хибне визнання їх єврейським народом. Вижили ті, хто називав себе татарином чи караїмом. Після депортації кримських татар у травні 1944 року кримчакам припинили вписувати в паспорти національність і відмовили у відкритті своєї молитовні. Процес асиміляції призвів до розмивання етносу. На підконтрольній території України проживають 4 родини, які представляють цей народ. Їхня кількість і доля у Криму — невідомі.
|