Щороку третьої неділі травня в Україні відзначають День пам’яті жертв політичних репресій. 19 травня телеканал Суспільне Культура, Українське Радіо та Радіо Культура підготували тематичні проєкти, фільми про трагічні долі політичних в’язнів радянського режиму.
Телеканал Суспільне Культура
О 12:00 — хвилина мовчання. День пам`яті жертв політичних репресій.
О 15:40 — документальний фільм "Ваш Василь". Василь Стус завжди мріяв бути письменником і намагався триматися якомога далі від політики. У підсумку він став дисидентом, тому що дії радянських спецслужб не збігалися з його поняттями справедливості й свобод людини. Через трансформацію, що сталася, цей процес виявився незворотним.
О 16:50 — документальний фільм "Гулаг. Історія" (Франція). Серіал розповідає історію ГУЛАГу — системи радянських концентраційних таборів, де більшовицький режим утримував на примусових роботах мільйони людей. Як і навіщо в СРСР створили цю систему примусово-трудових таборів, у яких експлуатували 20 мільйонів в’язнів. Через виняткові долі численних героїв, як катів, так і жертв, історія ГУЛАГу розшифровується за допомогою неоприлюднених раніше документальних джерел.
О 20:00 — художній фільм "Заборонений" — стрічка розповідає про знайомство Василя Стуса з його майбутньою дружиною Вірою, загадкову дружбу з Аллою Горською, вечори у колі української інтелігенції, а також про поворотний момент у житті поета. Оповідь ведеться на широкому тлі боротьби українських дисидентів кінця 1960-х — початку 1980-х років.
О 22:30 — документальний фільм "Будинок "Слово". Це стрічка про знищення потужного мистецького руху, що виник у 1920–30-х роках у Харкові. В будинку з назвою "Слово" жили найвідоміші українські митці: письменники, поети, художники, режисери. Навмисно зібрану в одному місці інтелігенцію протягом кількох років було репресовано, розстріляно чи перетворено на співців партії. У стрічці оприлюднили невідомі факти з біографій письменників, які були знайдені в архівах.
Українське Радіо
О 13:07 ведуча Українського Радіо Валентина Троян говоритиме з кандидатом історичних наук, старшим науковим співробітником відділу історії державного терору радянської доби Інституту історії НАН України Олегом Бажаном про те, яку людську ціну заплатила і досі платить Україна за перебування в СРСР.
О 13:35 ведуча Наталя Соколенко говоритиме з істориком Сергієм Громенком про запровадження в росії "основ державної політики в галузі історичної просвіти".
Радіо Культура
О 10:00 — у програмі "Час інтерв’ю" ведуча Наталя Грабченко поспілкується з істориком і краєзнавцем, кандидатом історичних наук Олегом Бажаном про те, як знищували українську ідентичність у часи Великого терору і чи всі імена жертв нам відомі.
О 18:00 — у програмі "Година класики на Радіо Культура" в межах проєкту "Філармонія Нескорених" слухачі та слухачки почують спільний концерт Академічної хорової капели Українського Радіо та Маріупольського камерного оркестру "Ренесанс". Концертне виконання найвідомішого твору Вольфганга Амадея Моцарта — "Реквієму".
О 21:00 — у програмі "Вистава без антракту" прозвучить радіодрама "Сад Гетсиманський — червоні лабіринти НКВС" за романом Івана Багряного "Сад Гетсиманський".
О 23:00 — у програмі "Година класики на радіо Культура" прозвучить твір Тараса Компаніченка на вірші Василя Стуса "За читанням Ясунарі Кавабати", а також знакові патріотичні пісні України у виконанні ансамблю "Хорея Козацька". Лайв-записи з концерту-презентації альбому "De Libertate" ("До свободи").
Також, протягом дня в ефірі Радіо Культура звучатиме тематична поезія: "За роком рік росте твоя тюрма" — в авторському виконанні Василя Стуса, записи із фондів Українського Радіо; "Зустрів кулю за лісом" — Євгена Плужника, у виконанні Наталі Ярошенко.
-- Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс "Бробакс", навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
|