9 вересня в Україні відзначатимуть День українського кіно. Телеканал Суспільне Культура цього дня пропонує глядачам подивитися документальний фільм "Українське кіно. Становлення" про історію українського кінематографа й українську історичну драму "Чорний Ворон".
12:50 — документальний фільм "Українське кіно. Становлення"
Документальний фільм режисера Олександра Тіменка простежує історію становлення сучасного українського кіно за останнє десятиріччя.
Фільм складається з інтерв’ю фахівців кіноринку, фрагментів фільмів, трейлерів, репортажів зі зйомок, а також архівних кадрів кіноподій останніх років. Стрічка всебічно досліджує кіновиробництво, а також взаємозв’язки галузі, суспільства та держави. Глядачі дізнаються про виробництво, прокатну і фестивальну долю понад п’ятдесяти українських фільмів, а також про акторів, режисерів, сценаристів, кінофестивалі та роботу Держкіно.
Експертами у стрічці стали: Максим Асадчий, Валентин Васянович, Ірма Вітовська-Ванца, Василь Вірастюк, Ярослав Войцешек, Людмила Горделадзе, Семен Горов, Сергій Зленко, Денис Іванов, Пилип Іллєнко, Артем Колюбаєв, Марина Кудерчук, Сергій Лавренюк, Любомир Левицький, Роман Мартиненко, Анна Мачух, Ахтем Сеітаблаєв, Анна Паленчук, Юлія Сінькевич, Павло Сушко, Поліна Толмачова та Андрій Халпахчі.
Українське кіно в останні роки стало культурним феноменом, особливо після 2014 року. Сотні нових стрічок, державна підтримка, нові імена, перемоги на фестивалях, впізнання у світі… Фільм "Українське кіно. Становлення" досліджує процес розвитку української кіногалузі, який спочатку призупинився через пандемію, а під час повномасштабного російського вторгнення взагалі опинився під загрозою повної зупинки.
21:05 — художній фільм "Чорний Ворон"
Захоплива історична драма про запеклу боротьбу українських повстанців у Центральній Україні проти радянської окупації у 1920-х роках. У центрі сюжету — історія життя і кохання отамана повстанців Івана на прізвисько Ворон, якому випала доля стати учасником повстанського руху часів Холодноярської республіки.
1922 рік. Колишній офіцер армії УНР приїздить разом із вагітною дружиною Тіною до батька на хутір недалеко від містечка Кам'янка. Вони сподіваються почати нове життя, отримати документи, якось адаптуватися до нової влади. Але вже на вокзалі вони стають свідками розвантаження новенького панцерника і свіженького полку ГПУ на чолі з Євдокімовим, що прибув на придушення холодноярців. Іван дуже швидко розуміє, що в серці Холодноярської республіки втекти від війни не вдасться. Невдовзі Євдокімов арештовує пов'язаного з повстанцями Іванового батька, а його самого пробує завербувати і змусити втертися в довіру до повстанців. Іван постає перед дилемою — терпіти ганьбу і насильство над своєю сім'єю заради ілюзії миру, чи самому приєднатися до повстанців…
Фільм створено за мотивами роману лауреата Шевченківської премії Василя Шкляра "Залишенець. Чорний ворон".
Режисер стрічки — Тарас Ткаченко. Основними місцями, в яких розгортається історія, описана в романі, є територія лісового масиву Холодний Яр та Мотронинський монастир на Черкащині. Знімання подій Холодного Яру проходили під Києвом, а святиню відтворювали у Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику. За час роботи над проєктом творча група вирушала у декілька експедицій Україною, зокрема до мисливського палацу графа Шувалова (Тальне), Національного історико-етнографічного заповідника "Переяслав", а у селі Поташ знімали масові сцени, до яких залучили близько 150 акторів. Столичний винний завод під час зйомок фільму перетворився на Клуб цукрозаводу, де знімали видовищні сцени бійок.
Суспільне Культура — загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних і мистецьких подій країни та світу.
|