Державне фінансування культури під час війни необхідне, але ухвалюючи рішення про підтримку тих чи інших проєктів, держава має виходити з чіткої візії культурної політики, якої поки що, на жаль, немає. Такого висновку дійшли експерти під час дискусії у програмі "Культура на часі" на телеканалі Суспільне Культура.
У випуску обговорювали ситуацію довкола виділення державних коштів на серіальне виробництво, що вже призвела до відставки міністра культури та поставила під загрозу фінансування всієї культурної сфери. Учасники програми намагалися знайти відповіді на питання про те, чи доцільно фінансувати культуру під час війни, за яким принципом обирати проєкти, які заслуговують на державну підтримку, та як розвивати культуру без шкоди для оборонного бюджету.
Гостями випуску стали професор КНУ імені Тараса Шевченка, керівник проєкту "Голос громадянського суспільства" Андрій Длігач та громадський діяч, співкоординатор руху "Простір свободи" Тарас Шамайда. Ведуча випуску — Людмила Чиркова.
Як зазначив Андрій Длігач, ключове питання має полягати в тому, що має фінансувати держава, а що ні.
"В першу чергу у держави має з’явитися візія — відповідь на питання, яке суспільство ми формуємо. Коли виникла ідея державного фінансування кіно? За часів американського президента Вудро Вільсона, коли стало зрозуміло, що немає американської нації, що американці залишаються італійцями, іспанцями тощо. Тоді й з’явилися “Віднесені вітром” і інші відомі всім фільми — саме як ідея прив’язати людей до певної культури. Держава має фінансувати культуру: і фільми, і серіали. Але якщо вони відповідають ідеології, яку ми формуємо, громадянській просвіті, розвитку підприємництва, свобод, можливостей та відповідальності", — сказав Андрій Длігач.
За словами Тараса Шамайди, держава повинна проводити таку політику, яка заохочує створення, споживання і експорт якісного культурного продукту: книжок, фільмів, мультфільмів, аж до комп’ютерних ігор. При цьому люди, які керують державою, самі повинні бути культурними людьми.
"Всі держави це роблять, не існує жодної розвиненої держави, яка б не продукувала якісний культурний продукт і не проводила осмислену культурну політику. Кіно, безумовно, має підтримуватися державою, і в часи війни може навіть більше. Кіно формує реальність. Американське суспільство, французьке суспільство, навіть російське суспільство сформоване значною мірою кінематографом. Ми повинні — і громадянське суспільство, і медіа, і відповідальні політики — сформувати таку ситуацію в державі, коли буде домінувати саме така візія", — сказав Тарас Шамайда.
Під час обговорення експерти також нагадали, що фінансування культури зараз становить 0,27% від видатків державного бюджету. Більше того, за всі роки незалежності України вони ніколи не перевищували 1%, а культура завжди фінансувалася за залишковим принципом.
Також у випуску вийшов сюжет журналістки Олександри Максименко про те, яку культурну політику провадили США та європейські країни під час Другої світової війни, та як саме в ті часи з’явилися відомі у всьому світі персонажі Супермена, Капітана Америки та Диво-жінки.
Культура на часі — інформаційно-аналітична програма, що виходить по буднях о 22:00 на телеканалі Суспільне Культура. Програма містить вечірній огляд мистецьких виставок, кінопоказів, літературних і музичних фестивалів, а також розмови з лідерами думок про культуру як ціннісний орієнтир в умовах війни.
-- Суспільне Культура — суспільний загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних та мистецьких подій країни.
|