Документальне кіно має не лише фіксувати дійсність, а також ставити незручні питання і спонукати до суспільної рефлексії. Про це сказав виконавчий продюсер телеканалу Суспільне Культура Лук’ян Галкін під час дискусії "Документальне кіно на варті збереження й переосмислення української культурної спадщини", що відбулася днями у Києві.
Лук’ян Галкін розповів, зокрема, про презентацію фільму "Крим. Звільнення", знятого нещодавно на замовлення Суспільного Мовлення. Фільм розповідає про спецоперацію Служби безпеки України в Криму в 1994 році, коли спецпідрозділ "Альфа" за одну ніч зупинив заколот ставлеників росії, які прагнули відокремити півострів від України.
"Після презентації фільму ми мали дискусію, і перше питання, яке на ній прозвучало, було про те, що змінилося у 2014 році, чому цього разу відбулося не так. І це дуже важливе питання, яке треба було озвучити. Саме на цьому і сфокусований контент, який виробляє Суспільне Мовлення. Ми маємо не просто документувати те, що відбувається, чи підсвічувати ті аспекти, про які приємно говорити, але і ставити незручні питання, спонукаючи аудиторію до суспільної рефлексії", — сказав Лук’ян Галкін.
Він також згадав документальний фільм "Мʼяка сила. Зрушити Європу" власного виробництва Суспільне Культура про чотирьох українських мисткинь, діяльність яких після початку повномасштабної війни в Україні зосереджена на промотуванні й адвокації української культури в Європі.
"Для нас було важливо дослідити, як працює культурна дипломатія, яким чином українці у Європі можуть розширювати нашу сферу впливу, як відбувається усвідомлення європейцями важливості надання Україні підтримки. Але на додаток до всіх цих питань з вуст однієї з героїнь фільму прозвучала ще одна важлива теза: “Ми не знаємо, як прийме нас Україна, коли ми вирішимо повернутися після повномасштабного вторгнення”. І це ще одне з переліку тих незручних питань, які ми маємо ставити собі вже зараз, аби бачити більш широку картину і розуміти нюанси, які варто зафіксувати", — зазначив Лук’ян Галкін.
Дискусія про роль документалістики в історії культури відбулась під час презентації нової документальної стрічки "Культура під час війни. Захід" виробництва Ukraїner за підтримки Європейського Союзу. Стрічка розповідає історії митців зі Львова, Чернівців, Луцька та Ужгорода і є першою з циклу з чотирьох документальних фільмів про життя й творчість українських дієвців культури в умовах повномасштабної російської війни. Стрічка створена у рамках комунікаційної кампанії Європейського Союзу "Разом творимо. Разом зберігаємо". Кампанія триває в усіх регіонах України з березня й інформує українців про підтримку Європейським Союзом української культури та мистецтва в часи війни.
Публічний перегляд стрічки "Культура під час війни. Захід" відбудеться вже 8 липня на мистецькому пленері "Культурна мозаїка" в Києві. Тоді ж всі охочі зможуть ознайомитися з досягненнями української культури та її підтримкою з боку ЄС в умовах повномасштабної російської війни і долучитись до дискусій, майстер-класів та прем'єр.
Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві телерадіокомпанії та супутниковий телеканал Суспільне Новини. Новини про Україну читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.
|