21 травня в Україні вшановуватимуть пам'ять жертв політичних репресій. Спеціально до цієї дати телеканал Суспільне Культура підготував низку тематичних програм.
О 22:00 у новому випуску програми "Культурний інстинкт" ведуча Софія Челяк говоритиме про рух шістдесятництва з Радомиром Мокриком, істориком та автором книги "Бунт проти імперії: українські шістдесятники". Він розповість, чому шістдесятники заснували нову українську політичну думку, як вони наслідували Розстріляне Відродження та звідки сьогодні береться скептицизм щодо дисидентів. Також у програмі говоритимуть про міфи довкола шістдесятників та "олюднення" українських інтелектуалів.
Також у цей день:
О 12:00 — хвилина мовчання. День пам'яті жертв політичних репресій.
О 13:30 — спеціальний випуск програми "Культові українці. Незалежні люди", присвячений Василю Стусу. Василь Стус — письменник, перекладач, публіцист, член Української Гельсінської групи, один із найактивніших представників українського дисидентського руху, двічі був засуджений до позбавлення волі за "антирадянську діяльність", загинув у тюрмі.
О 14:00 — художній фільм "Страчені світанки". Російські більшовицькі окупанти прагнуть встановити свої порядки на знову окупованих ними землях Західної України. Партизанська армія УПА ставить спротив російській окупації та воює за відновлення Незалежності України. Місцеве населення та родичі вояків УПА як можуть підтримують борців, і за це росіяни та їхні посіпаки жорстоко придушують українську людність, розпочавши масові вбивства та виселення українських сімей на Сибір. Вояки УПА намагаються цьому запобігти, але сили надто нерівні… Повстанці можуть лише помститися й покарати катів...
О 15:35 — спецпроєкт "Грецька операція НКВС", який розповість про репресії грецького населення Донеччини 1937–1938 років. Авторка проєкту Євгенія Подобна та режисерка Олена Грузінова відкривають глядачам шокуючі історії грецьких родин, чиї рідні були розстріляні чи заарештовані через національну приналежність у часи сталінського терору під час серії "національних операцій" НКВС. Проєкт знімали у грецьких селах неподалік Маріуполя.
О 16:20 — спецпроєкт "Повернення. Польська операція НКВС" про долі репресованих радянсько-більшовицьким режимом поляків, які жили на території України. Герої стрічки — нащадки розстріляних поляків, котрі шукають інформацію про те, як померли та де поховані їхні родичі.
О 17:15 — документальний фільм "Будинок "Слово"" про знищення потужного мистецького руху, що виник у 1920-30-их роках у Харкові. В будинку з назвою “Слово” жили найвідоміші українські митці: письменники, поети, художники, режисери. Навмисно зібрану в одному місці інтелігенцію протягом кількох років було репресовано, розстріляно чи перетворено на співців партії.
О 18:55 — документальний фільм "Ваш Василь". Василь Стус завжди мріяв бути письменником і намагався триматися якомога далі від політики. У підсумку він став дисидентом, тому що дії радянських спецслужб не збігалися з його поняттями справедливості і свобод людини. Через трансформацію, що сталася, цей процес виявився незворотним.
О 20:00 — художній фільм "Заборонений" про життя і загадкову смерть Василя Стуса. Оповідь ведеться на широкому тлі боротьби українських дисидентів кінця 1960-х — початку 1980-х років.
О 22:35 — проєкт "Непоганий рік" — розповідає про перший рік після полону звільнених з в’язниць днлр і росії Станіслава Асєєва, Богдана Пантюшенка, Андрія Ярового, Олега Сенцова та Олександра Кольченка.
О 23:40 — документальний проєкт "Бабусю, розкажи про Голодомор". Це історії трьох жінок, які пережили Голодомор 1932-1933 років.
-- Суспільне Культура — загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних і мистецьких подій країни та світу.
|