Вчора у Ліверпулі (Велика Британія) завершився ЄвроФестиваль — спеціальна культурна подія напередодні Євробачення, підтримана Британською Радою та Українським інститутом. У межах ЄвроФестивалю було презентовано 24 проєкти, мета яких — познайомити європейську й британську аудиторії з українським культурним розмаїттям і знайти перетини між українською й британською культурами.
Команда Суспільне Культура поспілкувалася з авторами найцікавіших проєктів про їхню роботу, співпрацю з британськими колегами, сприйняття українського мистецтва за кордоном та культурну дипломатію.
Цього тижня інтерв’ю, записані у Ліверпулі, вийдуть в ефірі телеканалу Суспільне Культура у програмі "Культурний інстинкт".
У понеділок, 15 травня, о 22:30 — інтерв’ю з артменеджеркою Катею Тейлор — про концепцію стінопису "Звуки свободи" та міжкультурний діалог.
У вівторок, 16 травня, о 22:30 — інтерв’ю з учасницями гурту "Krapka;KOMA" Альоною Коваленко та Іриною Лобанок — про співпрацю з ліверпульськими музикантами та перформанс Welcome to Eurotopia ("Ласкаво просимо до Євротопії").
У середу, 17 травня, о 22:30 — інтерв’ю з композиторами Романом Григорівим та Іллею Разумейком — про мультимедійну оперу "Чорнобильдорф" та сучасне мистецтво.
У п’ятницю, 19 травня, о 22:30 — інтерв’ю з Катею Бучацькою про інсталяцію "Ізюм — Ліверпуль" і вплив війни на мистецтво.
У п’ятницю, 19 травня, о 23:00 — інтерв’ю з художницею Алевтиною Кахідзе про проєкт "Діалоги" й культурну дипломатію.
"ЄвроФестиваль — грандіозна за значенням та ефектом подія, яка майстерно працювала з низкою цільових аудиторій: від найширшої до втаємниченої. Знайомство з українським мистецтвом на такому рівні й через таку потужну кураторську роботу годі було й уявити. Звісно, в наших інтерв’ю ми не змогли охопити всього, що відбувалось у дні, коли Ліверпуль став головним українським представництвом Британії та Європи, але трохи більше буде у фільмі, над яким зараз працює команда документалістів Суспільне Культура: Владислав Васильченко, Олена Зашко та Сергій Байдецький. Моє щире захоплення роботою Британської Ради в Україні й Українського інституту та подяка за можливість побачити ЄвроФестиваль на власні очі. Певен, вплив м’якої сили, справлений цією подією, спільно з українським Євробаченням у Британії матимуть ефект потужного дипломатичного зрушення на культурній і соціальній аренах", — каже виконавчий продюсер телеканалу Суспільне Культура Лук’ян Галкін.
Також інтерв’ю доступні на ютуб-каналі Суспільне Культура.
У межах ЄвроФестивалю на одній з вулиць Ліверпуля українська художниця Сомарі та британський художник Ніл Кітінг створили мурал "Звуки свободи". Про концепцію стінопису, мистецтво у публічному просторі та міжкультурний діалог у програмі "Культурний інстинкт" розповіла артменеджерка й кураторка проєкту Катя Тейлор. Ведучий — Лук’ян Галкін.
5 травня у Ліверпулі відкрилася фан-зона Євробачення — Містечко Євробачення. На одній сцені разом зі світовими попзірками виступив український музичний гурт "Krapka;KOMA". Учасниці дуету стали частиною перформансу Welcome to Eurotopia ("Ласкаво просимо до Євротопії"), створеного у співпраці з ліверпульськими музикантами, серед яких: Наталі Маккул, Stealing Sheep та Helleroid. Про шлях від створення дуету до наймасштабнішого виступу на EuroVillage у програмі "Культурний інстинкт" говорили з учасницями гурту "Krapka;KOMA" — Альоною Коваленко та Іриною Лобанок. Ведучий — Юліан Новак.
1 та 2 травня на ЄвроФестивалі показали українську археологічну оперу "Чорнобильдорф". Опера оповідає історію нащадків людства, що пережили техногенні катастрофи й тепер будують свої постапокаліптичні поселення на руїнах атомної електростанції. Про те, чим є опера як жанр сьогодні, що може розказати глядачу "Чорнобильдорф" та як працює сучасне мистецтво — в інтерв’ю "Культурного інстинкту" з композиторами опери Романом Григорівим та Іллею Разумейком. Ведучий — Лук’ян Галкін.
У Ліверпулі представили проєкт "Діалоги" за участі української художниці Алевтини Кахідзе та ліверпульської художниці Еллі Хоскінс. Проєкт складається з робіт художниць, розміщених у галереї Bluecoat та на плакатах уздовж вулиці Бланделл-лейн, аудіогіда і спеціального перформансу, що поєднує в собі елементи стендап-комедії. Про свій проєкт, діалог з британською художницею й неможливість діалогу з агресором, а також про те, як говорити про війну з європейцями і чи залишиться український контекст у Британії після закінчення ЄвроФесту і Євробачення — в інтерв’ю "Культурного інстинкту" з Алевтиною Кахідзе. Ведуча — Катерина Яковленко.
Багатоканальна інсталяція "Ізюм — Ліверпуль" Каті Бучацької у Ліверпульському соборі стала частиною культурної програми ЄвроФестивалю. У своїй інсталяції художниця задокументувала шлях українських переселенців, які втікали від війни залізничними шляхами. Іноземцям робота нагадує про війну в Україні, а українцям — про те, що залишається за їхніми спинами: рідні місця, тривожні вокзали, рідну землю. Про знакове для ліверпульців місце інсталяції, роботу над проєктом і закладені меседжі, а також про трансформацію позиції України від жертовної до суб’єктної й сприйняття українського мистецтва іноземною аудиторією художниця Катя Бучацька розповіла у програмі "Культурний інстинкт". Ведуча — Катерина Яковленко.
ЄвроФестивалю передували події Сезону культури Велика Британія/Україна, розпочатого Британською Радою в Україні та Українським інститутом у червні 2022 року. Про всі проєкти ЄвроФестивалю можна дізнатися на сайті Сезону культури Велика Британія/Україна.
-- Суспільне Культура — загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних і мистецьких подій країни та світу.
|