20 березня о 16:00 на каналі 2+2 відбудеться прем’єра документального проєкту "Культурний код" про те, як культура впливає на долі цілих народів та перетворює одних на сильні, перспективні держави, а інших – на деградуючі диктатури.
Автори документального фільму "Культурний код" проведуть науковий експеримент, аби порівняти культурний досвід, народні традиції, побутові звички й вподобання українських і російських військових та з’ясувати, чому, на перший погляд, такі однакові країни насправді виявилися такими різними. Спираючись на дослідження про вплив культури на мозок, у проєкті спробують дати відповіді на запитання, які з початку повномасштабного вторгнення турбують усіх українців, – з яких причин росіяни так легко погоджуються на варварство в нашій країні, що робить з людини монстра, і найголовніше, чи справді кожен із нас здатен на звірства, що коять російські військові.
"Наш фільм розглядає культуру в найбільш прикладному сенсі. Хоча висока культура, безумовно, також має свій вплив на людей, в нашому фокусі опинилися ті культурні аспекти, які оточують нас щодня. Це і культура спілкування в родині, і побут, і телепрограми та серіали, які ми дивимося; музика, яку ми щодня слухаємо, масова культура. Наукові методи та дослідження, які допомогли нам наочно побачити вплив культурних явищ на мозкову активність – не нові. Вже майже півстоліття їх використовують у маркетингу, аби правильно вибудовувати стратегії продажу товарів, формулювати закладені у рекламу меседжі. Найбільше вразило те, наскільки швидко мозок людини реагує на культурні явища. Дуже здивував той факт, що фільми, колискові та навіть побутові умови, що нас оточують, здатні, в буквальному сенсі, впливати на розвиток мозку. Найголовніше питання, що цікавило всю команду під час зйомок: чи означає це, що кожен з нас, опинившись у відповідному культурному середовищі, може стати злочинцем? Відповідь на це питання – дивіться 20 березня на каналі 2+2", – коментує продюсер проєкту Тетяна Шуліка.
Під час зйомок команді проєкту "Культурний код" вдалося отримати ексклюзивні коментарі російського військовополоненого, який наразі знаходиться в колонії на Львівщині. Крім того, журналісти взяли інтерв’ю у російського солдата-дезертира, який був у складі 64-ої окремої мотострілецької бригади рф, що причетна до звірств у Бучі. Після втечі він виїхав до Іспанії і тепер готується давати свідчення про воєнні злочини росії у Гаазі.
До зйомок проєкту були залучені українська психологиня Анна Кушнерук і перший нейропсихолог-науковець України Богдан Ткач. Крім того, глядачі почують думки міжнародних експертів – хорватської письменниці Славенки Дракулич, яка роками досліджує воєнні злочини в Гаазі, та відомого британського нейропсихолога Девіда Льюїса.
Робота над проєктом "Культурний код" тривала чотири місяці. Зйомки проходили в Україні, зокрема на Львівщині, Київщині й Чернігівщині. Також до фільму увійшли матеріали, відзняті в Британії, Іспанії та Португалії.
|